انواع شکستگی ستون فقرات| درمان شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات یکی از موارد شایع در تروما مى باشد که در صورت عدم درمان  می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد بنابراین تشخیص بموقع  آن لازم می باشد.

شکستگی ستون فقرات یکی از موارد شایع در تروما مى باشد که در صورت عدم درمان  می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد بنابراین تشخیص بموقع  آن لازم می باشد. شکستگی مهره های ستون فقرات به علت پوکی استخوان از سایر انواع شکستگی ها متفاوت است زیرا در این موارد غالبا شکستگی استخوان دیده نمی شود، بلکه تغییری در شکل مهره ها دیده می شود. در ستون فقرات طبیعی و سالم، مهره ها شبیه آجرها یا جعبه ها هستند. در هنگام پوکی استخوان، از دست دادن استخوان ممکن است منجر به فشردگی و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط یا جلوی مهره ها شود. ستون فقرات به مناطق گردنی سینه ای و کمری تقسیم می گردد بطوری که در قسمت گردنی، هفت مهره، در قسمت سینه ای 12 مهره و در قسمت کمری پنج مهره وجود دارد.

شکستگی ستون مهره آسیب بسیار جدی و بالقوه خطرناکی است. شایعترین شکستگی های ستون مهره در مهره های سینه ای و کمری اتفاق میفتد و علت این شکستگی ها در اغلب اوقات تصادفات وسایل نقلیه و سقوط از ارتفاع است. این شکستگی ها البته در ورزش های پر تحرک و در درگیری های مسلحانه هم دیده می شود.

 گاهی اوقات شکستگی بدون اینکه ضربه شدیدی به فرد وارد شود ایجاد می گردد. مثلاً در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و یا در ابتلا به بعضی تومورهای ستون مهره به علت ضعیف شدن استخوان ممکن است این شکستگی حتی در حین انجام فعالیت های روزانه هم ایجاد شود.

شکستگی ستون مهره سینه ای و کمری در مردان چهار برابر زنان دیده میشود. به علت اینکه بیمارانی که دچار این شکستگی ها شده اند ضربات شدیدی را تحمل کرده اند در بسیاری اوقات همراه با این شکستگی ها شکستگی در دیگر اندام ها یا آسیب در دیگر ارگان ها هم دیده می شود. نخاع از داخل ستون مهره عبور می کند و در این شکستگی ها در معرض خطر است.

انواع شکستگی ستون مهره کمری

 این شکستگی ها بر حسب اینکه شکل شکستگی چگونه است یا اینکه آیا نخاع هم آسیب دیده یا خیر به انواع متفاوتی تقسیم بندی میشوند. انواع عمده این شکستگی ها عبارتند از:

1-شکستگی های کمپرشن  Compression fracture

در این نوع شکستگی جلوی مهره دچار شکستگی شده و ممکن است خرد شده و ارتفاع آن کم شود ولی قسمت پشتی مهره سالم است. این شکستگی ها معمولاً پایدار بوده و بدون عارضه عصبی هستند.

2-شکستگی های انفجاری Axial burst fracture

شکستگی هم در جلو و هم در پشت مهره است و معمولاً به علت سقوط از ارتفاع و برخورد به زمین با پاشنه پا است.

3-شکستگی های فلکشن دیستراکشن Flexion distraction fracture    

در این نوع شکستگی مهره ها از هم جدا میشوند. مثلاً موقعی که تصادف اتومبیل بصورت شاخ به شاخ است و در حین تصادف قسمت بالایی ستون مهره به جلو حرکت میکند ولی قسمت پایینی آن به علت بسته بودن کمربند ایمنی در سر جایش ثابت مانده است این شکستگی میتواند ایجاد شود.

4-شکستگی زائده عرضی مهره Transverse process fracture

این شکستگی ها زیاد شایع نیستند و به علت چرخش یا خم شدن به کنار ایجاد میشوند و معمولاً پایدار هستند.

5-شکستگی دررفتگی Fracture-dislocation

در این شکستگی ها مهره ها هم جابجا میشوند. این شکستگی ها ناپایدار بوده و معمولاً با آسیب های نخاع همراه هستند.

شکستگی-ستون-فقرات

علایم و نشانه های شکستگی

علایم شکستگی ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممکن است هیچ دردی و یا درد خیلی کمی در هنگام شکستگی وجود داشته باشد، در حالیکه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد میشود.درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن کشیده میشود. این درد اغلب شدید بوده و ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد.

گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممکن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند.از آنجائیکه کمر درد و درد پشت یک شکایت شایع در بین مردم میباشد و شکستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در کسی که که دچار شکستگی ستون فقرات است ممکن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشکلات دیسک باشد.

در بعضی بیماران، پیدا کردن علت واقعی درد مشکل میباشد اما یک نکته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد که شکستگی های ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (سیاتیک).

بازتوانی

شواهد محدود حاصل از کارآزمایی‌های تصادفی‌شده شاهددار کوچک روی بیماران مبتلا به شکستگی‌های مهره‌ای دارای علایم بالینی، از کاربرد برنامه‌های درمان ورزشی برای کاهش درد و بهبود قدرت، تعادل، وضعیت کارکردی و کیفیت زندگی حمایت می‌کنند اما این یافته‌ها در مطالعات مختلف به صورت ثابت (consistent) به دست نیامده است.

بریس‌های پشت (یعنی ارتوزهای ستون مهره‌ها) برای درمان بیماران مبتلا به شکستگی‌های مهره‌ای حاد به کار رفته‌اند ولی منافع و مضرات آن‌ها به طور جدی ارزیابی نشده است. نتایج کارآزمایی‌های تصادفی‌شده کوچک و غیر کور نشان می‌دهد که استفاده از بریس‌های انعطاف‌ناپذیر پشت در ساعات بیداری برای مدت 6 هفته یا بریس‌های انعطاف‌پذیر پشت روزی 2 ساعت برای مدت 24 هفته می‌تواند ناتوانی و درد گزارش‌شده توسط خود فرد را پس از شکستگی‌های مهره‌ای دارای علایم بالینی، کاهش دهد.

شکستگی ستون مهره آسیب بسیار جدی و بالقوه خطزناکی است. شایعترین شکستگی های ستون مهره در مهره های سینه ای و کمری اتفاق میفتد و علت این شکستگی ها در اغلب اوقات تصادفات وسایل نقلیه و سقوط از ارتفاع است. این شکستگی ها البته در ورزش های پر تحرک و در درگیری های مسلحانه هم دیده می شود.

 گاهی اوقات شکستگی بدون اینکه ضربه شدیدی به فرد وارد شود ایجاد میگردد. مثلاً در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و یا در ابتلا به بعضی تومورهای ستون مهره به علت ضعیف شدن استخوان ممکن است این شکستگی حتی در حین انجام فعالیت های روزانه هم ایجاد شود.

شکستگی ستون مهره سینه ای و کمری در مردان چهار برابر زنان دیده می شود. به علت اینکه بیمارانی که دچار این شکستگی ها شده اند ضربات شدیدی را تحمل کرده اند در بسیاری اوقات همراه با این شکستگی ها شکستگی در دیگر اندام ها یا آسیب در دیگر ارگان ها هم دیده میشود. نخاع از داخل ستون مهره عبور میکند و در این شکستگی ها در معرض خطر است.

درمان، کنترل درد

شکستگی‌های مهره‌ای دارای علایم بالینی ممکن است دردی چنان شدید ایجاد کنند که باعث بستری شدن فرد در بیمارستان شود. داده‌های حاصل از کارآزمایی‌های تصادفی‌شده شاهددار برای ارزیابی کارآمدی داروهای ضددرد در بیماران دچار شکستگی‌های مهره‌ای حاد اندک هستند اما در طبابت رایج از داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی، مسکن‌ها (شامل مخدرها و ترامادول)، لیدوکایین ترانس‌درمال و داروهای مورد استفاده برای تسکین درد نوروپاتیک (مثلا ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای) به صورت شایع استفاده می‌شود.

اگرچه درد شکستگی‌های مهره‌ای حاد به صورت تیپیک طی یک دوره چند هفته‌ای خودبه‌خود فروکش می‌کند، غالبا برای تسهیل تحرک و اجتناب از ماندن طولانی بیمار در بستر، به صورت موقت به تجویز مخدرها نیاز خواهد بود. کارآزمایی‌های کوچک تصادفی‌شده با شاهد دارونما حاکی از آن هستند که کلسی‌تونین (تجویز به صورت تزریق عضلانی یا اسپری بینی) می‌تواند درد مربوط به شکستگی‌های مهره‌ای حاد را به صورت جزئی تخفیف دهد. تری‌پاراتید و بی‌فسفونات‌ها ممکن است با پیشگیری از ایجاد شکستگی‌های مهره‌ای جدید باعث کاهش درد پشت شوند اما اثربخشی آن‌ها در کاهش درد ناشی‌ از شکستگی‌های مهره‌ای حاد در کارآزمایی‌های تصادفی‌شده مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

به اشتراک بگذارید :